VIDEO/Mbyllet me sherr seanca e fundit në Kuvendin e Malit të Zi, Garda i nxjerr me forcë jashtë deputetët serbë

0Shares
0

Një situatë aspak e kendshme eshte krijuar seancën e fundit në Kuvendin e Malit të Zi.  Gjithe seanca u shoqërua me tensione, debate dhe dhunë  pas diskutimeve për ligjin për Liritë Fetare.

Në orët e mbrëmjes së ditës së djeshme, pjesëtarët e sigurimit të Kuvendit nxorën me dhunë nga salla deputetët e opozitës serbe të Frontit Demokratik (FD), pasi bllokuan votimin e Ligjit për Liritë Fetare.

Deputetët u shoqëruan më pas në Qendrën e Sigurimit shtetëror në Podgoricë. Po kështu një nga deputetët e Frontit Demokratik, Andrija Mandiç bëri thirrje për luftë, duke kërkuar që të jenë në gatishmëri të gjithë bashkëluftëtarët e shtetit të tij.

Publiée par Марина Јочић sur Jeudi 26 décembre 2019

Në seancën e djeshme, kryetari i Kuvendit, Brajoviç kërkoi që deputeti Mandiç të mbajë llogari dhe përgjegjësi se po bën thirrje për luftë. Më pas në Kuvend u votua ligji për liritë fetare edhe u refuzuan ndryshimet e paraqitura nga mitropoliti i Kishës Ortodokse Serbe (SPC).

Publiée par Марина Јочић sur Jeudi 26 décembre 2019

//DRONI.al//

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje