Kreu i SPAK, Arben Kraja merr 6 vota, skualifikohet Dumani

Ndaje

KLP votoi sot per kreun e SPAK duke shenuar keshtu nje moment kyc ne luften kunder korrupsionit.
Arben Kraja ka marre 6 vota dhe Altin Dumani ka marre 4 vota ndersa Edvin Kondilli ne proces. Kreu i KLP ka te drejten e dy votave nese votimi i meparshem ka rezultat te barabarte.

Bazuar ne ligj vete Arben Kraja ka marre 6 votat e nevojshme te kualifikimit.

Per Krajen kane votuar anetaret: Beci, Staka, Beluri, Sheshi, Seiti, Balla. Te tjeret votuan per Dumanin.

Altin Dumani ka gjykuar ngjarjen e Gerdecit ndersa Arben Kraja akuzat ndaj Bashes ne lidhje me rrugen e Kombit.

Secili nga anetaret e KLP argumenton voten e tij.

Tetë prokurorët e SPAK U betuan sot te Presidenti.

Me këtë veprim presidenti Ilir Meta i hap rrugë krijimit të Prokurorisë së Posaçme të hetimit, duke hedhur kështu poshtë edhe pretendimet e mazhorancës se Ilir Meta do të bllokonte krijimin e SPAK.

Krahas SPAK do të krijohet edhe Byroja Kombëtare e Hetimit, e cila do të jetë në dispozicion të kësaj strukture, e cila do të ketë në perbërje oficerë të policisë gjyqësore të trajnuar jashtë Shqipërisë.

Dje u zhvillua seanca dëgjimore me 3 kandidatët për kreun e SPAK dhe KLP pritet të votojë për kryetarin.

Tetë prokurorët e SPAK:

1-Altin Dumani, prokuror në Prokurorinë e Apelit Tiranë

2-Arben Kraja, prokuror në Prokurorinë e Përgjithshme

3-Behar Dibra, prokuror në Prokurorinë e Krimeve të Rënda

4-Edvin Kondilli, prokuror në Prokurorinë e Krimeve të Rënda

5-Elida Celami(Kaçkini), prokurore në Prokurorinë e Tiranës

6-Ened Nakuçi, prokuror në Prokurorinë e Krimeve të Rënda

7-Enkeleda Millonai, prokurore në Prokurorinë e Elbasanit

8-Klodian Braho, prokuror në Prokurorinë e Krimeve të Rënda

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje