Dy njerez te Rames, dyshime se devijuan nje fond 40 mije dollare te NED

Në një koment kundër ligjit ‘anti-shifje’, Kristi Pinderi, një aktivist i njohur dhe një nga ish drejtuesit e organizatës MJAFT ka zbuluar fakte sipas te cilave disa fonde nga nje donator nderkombetar jane devijuar nga qellimini projketit prej dy personave qe jane edhe nder njerëzit më të afërt të Edi Ramës aktualisht.

Pinderi, tregon nje histori te dyshimte kur ka qenë Drejtor i Komunikimit në organizatën MJAFT ne lidhje me nje fond prej 40 mijë dollarësh, i akorduar si ndihmë për hapjen e një radio nga NED.

Sipas tij këshilltari i sotëm për mediat i kryeministrit Rama, Endri Fuga, së bashku me ministren aktuale të Transporteve Belinda Balluku kërkonin që ta devijonin këtë shumë të madhe te Top Albania Radio.

‘Unë kam qenë në lëvizjen Mjaft, drejtor i komunikimit kur pasi fituam një fond te NED për krijimin e një radioje, brenda javës ministrja qe sot drejton ministrinë e transporteve na kërkoi përmes Fugës, 40 mijë dollarët e projektit për të bërë një emision në Top Albania Radio.

Kjo nuk ka asgjë të paligjshme, por tregon mënyrën si Mjafti i lalit dhe i të tjerëve atje kishin ndërtuar marrëdhëniet e tyre me median dhe me gazetaret, një forme korruptive kjo për ti patur nën kontroll. A më duhet ndonjë dokument për këtë?’, është dëshmia e Pinderit.

NED eshte nje organizate me baze ne Uashington qe mbeshtetet nga USAID. Ajo financon gati cdo vit projekte ne Shqiperi. Disa organizata jane ankuar se vendimarrja merret ne konsultim me burime nga Shqiperia kryesisht Soros, qe devijojne vendimarrjen tek organizata te nje grupi miqsh dhe te preferuar te ketij fondacioni.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje