BILANC/1000 ndërtesa për tu prishur, mbi 4000 persona ende në hotele

Ndaje

Zyra e Menaxhimit të Fatkeqësive Natyrore bën bilancin e dëmeve të shkaktuara nga tërmeti i 26 nëntorit në Qarkun e Durrësit deri më tani.

Sipas saj, në këtë qark deri më tani janë inspektuar 6298 objekte, prej të cilave rezultojnë 1996 të pabanueshme, ndërsa 1038 për tu prishur.

Numri total i të akomoduarve në struktura hoteliere në Qarkun e Lezhës dhe Qarkun Durrës është 4181 persona.

Në Manzë, prej ditës së djeshme, kampi ku qëndronin familje të prekura është liruar plotësisht dhe nuk ekziston më si strukturë shërbimi dhe strehimi.

103 banorët që jetonin në të, tashmë janë akomoduar në njësitë lëvizëse të banimit, ndërsa një pjesë e tyre shprehën vullnetin për të qëndruar në çadra pranë shtëpive të tyre përkatëse. Në këtë rast, për këta banorë, është garantuar nga strukturat shtetërore pajisja më çadra, shtretër portativë, paketa ushqimore dhe veshje, informoi Zyra e Menaxhimit të Fatkeqësive.

vijon..

//DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje