Bulqizë, kompania Albchrome pushon nga puna një sindikalist tjetër

Ndaje

Nga  Sami Curri  BIRN (pjese nga lajmi)

Kompania Albchrome ka shkarkuar të martën një tjetër anëtar të këshillit sindikal të Sindikatës Minatorët e Bashkuar të Bulqizës. Beqir Duriçi që mban njëkohësisht edhe detyrën e përgjegjësit të finacave në sindikatë e lidh shkarkimin e tij me aktivitetin sindikal dhe protestën që vijon prej pesë ditësh.

“Para një jave u shkarkua edhe kryetari i sindikatës, Elton Debreshi, ndërsa mua dhe shokun tim na dhanë paralajmërim për shkarkim nga puna. Shkarkimi mu komunikua sot (të martën), ndërsa shokut tim Behar Gjimi ju dha paralajmërim për pushim nga puna”, tha Duriçi për BIRN, i cili theksoi se shkarkimi kishte lidhje me aktivitetin e tij. “Nuk do mend se shkarkime të tilla janë të lidhur me aktivitetin sindikal dhe ndalohen me ligj”, tha ai.

Shkarkimi i Duriçit vjen pasi dhjetra minatorë protestojnë prej pesë ditësh duke kërkuar ndër të tjera kthimin në punë të kreut të sindikatës Elton Debreshit, i cili u shkakrua nga puna për shkelje të etikës vetëm pak ditë pasi ishte zgjedhur në krye të sindikatës së re. Protestuesit kërkojnë pagesë për ditët e bojkotit dhe po ashtu ndalim të presioneve. Në një reagim të sajin për mediat SMBB shkroi se minatorët protestues ishin kontaktuar dhe u ishte bërë presion një për një.

Ndërkohë Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë dhe një prej sindikatave të saj e cila ka edhe kontratën kolektive me Albchrome, ka sulmuar protestuesit duke u kërkuar të braktisin protestën për të mirë të punës “që i ushqen”. Nga ana e saj policia e Bulqizës, e akuzuar nga minatorët për presion, njoftoi fillimin e procedimit penal ndaj tre vagonistëve duke i akuzuar se kishin zhvilluar protestë “pa lejen e organeve kompetente”. Policia nuk iu përgjigj pyetjes së BIRN në lidhje me pretendimin e minatorëve se u ishte bërë presion që të mos vijonin protestën.

Albchrome nuk iu përgjigj një kërkese të BIRN për koment në lidhje me shkarkimet dhe paralajmërimet. Ndërkohë kompania reagoi publikisht të martën duke e cilësuar protestën një përplasje mes sindikatave, ndërsa tha se ishte vetëm nga një grup i vogël punëtorësh. “Një pakicë punonjësish, që nuk përfaqësojnë masën e minatorëve, teknikëve dhe inxhinierëve, kanë themeluar një sindikatë tjetër dhe ne si Albchrome nuk jemi pjesë e saj, kjo për arsye se aktualisht, kemi nënshkruar një kontratë kolektive me një sindikatë tjetër”, thuhet në njoftim e shpërndarë në faqen zyrtare të kompanisë.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje