Rama mesazh të prekurëve nga tërmeti, ku do t’i gjejnë festat e fundvitit

Ndaje

Ka nisur dhe sot mbledhja e kryeministrit Edi Rama dhe ministrave te cileve u ka ngarkuar detyra pas situatës me tërmetet.

Të gjithë qytetaret, banesat e të cilëve janë dëmtuar nga tërmeti dhe që aktualisht janë akomoduar nëpër hotele do të duhet të përgatiten që Krishtlindjet dhe Vitin e ri ti kalojnë në këto hotele.

Duke filluar nga janari, shtoi Rama, ata do të zhvendosen në apartamente me qira të cilat do të mbulohen nga shteti, deri në përmbylljen e fazës së rindërtimit e cila sipas shefit të qeverisë padyshim që do të kërkojë kohë.

Ndërkohë për banorët në zonat rurale, banesat e të cilëve gjithashtu janë bërë të pabanueshme, Rama tha se po merren të gjitha masat që ata të pajisen me çadra dhe tenda të cilësisë maksimale.

Kryeministri njoftoi se ka kontaktuar me qeverinë e Francë, e cila ka shprehur gatishmëri për të hapur Agjencinë Franceze të Zhvillimit në Shqipëri.

Vijon…

//DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje