“Tirana mes dhunës dhe dëbimeve”, Gazeta e huaj shkrim për ‘Astirin’: E paligjshme mënyra e shkatërrimit

Ndaje

Ngjarja e djeshme në zonën e Astirit eshte pasqyruar ne median e huaj, ‘Observatorio de Balcani’, e cila merret me analizimin e ngjarjeve qe ndodhin ne rajonin e Ballkanit.

Ne mbulimin qe i behet ngjarjet, shkruhet për personat e dëmtuar, aksionin e IKMT-së dhe specifikohet disa herë që është përdorur dhunë.

Media vijon me tej me permendjen e reagimeve të kryeministrit Edi Rama, i cili diten e djeshme u mor me takimin e zakonshëm të platformes së qytetarëve, me presidentin Ilir Meta dhe e mbyll me deklaraten e Kryetarit të opozitës, Lulzim Basha.

Më poshtë artikulli i plotë:

Policia miratoi masa të forta për një operacion antiterror të martën 12 nëntor, në 6 të mëngjesit, në zonen e  Astirit. Por nuk kishte terroristë, ishte vetëm çështje e kryerjes së prishjeve për unazën e rrugës unazë në Tiranë, “Bulevardi i Ri”. Për një vit, banorët e Astir janë përpjekur të bllokojnë këtë projekt të diskutueshëm i cili përfshin prishjen e më shumë se 300 shtëpive pa plane zhvendosjeje për ata që jetojnë atje ose kompensim adekuat. Eshtë e vërtetë që shumë prej këtyre ndërtesave janë ndërtuar pa leje, por tani mënyra e shkatërrimit të tyre është gjithashtu e paligjshme.

Aksioni në mëngjesin e së martës kishte për qëllim prishjen e 33 ndërtesave, 21 prej të cilave ishin korrigjuar nga Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit (IKMT). Disa qytetarë u përpoqën të parandalojnë përparimin e buldozerëve dhe pësuan shtypje policore. Disa persona janë arrestuar. Dhuna jo proporcionale e përdorur nga forcat speciale për të ekzekutuar dëbimet dhe rezistenca e dhunshme e protestuesve shkaktoi 12 civilë dhe policë të plagosur, të transportuar në spitalin e Tiranës.

“Një djalë kishte hundë të thyer, ai ishte dëbuar dhe nuk e di se ku e morën prej tani”, thotë Ervin Goci, një aktivist dhe profesor i komunikimit dhe gazetarisë – i cili gjithashtu u mbajt në paraburgim për disa orë – siç raportohet nga portali Lapsi. “Situata është në prag të një sulmi shtetëror ndaj qytetarëve, ishte e frikshme, ata arrestonin njerëz kudo, në bare ose në rrugë (…)”.

Ndërkohë, kryeministri Edi Rama doli në kanalin e tij televiziv ERTV (Edi Rama TV) për një takim me qytetarët në selinë e qeverisë. U diskutuan “njerëzit” dhe u zgjidhën problemet e tyre. Duke mos përmendur dhunën e vazhdueshme në Astir, Edi Rama kujtoi se “çdo qytetar i këtij vendi mund të gjejë një zgjidhje për problemet e tij në platformën e internetit të bashkëqeverisjes”. Në këtë “platformë” në internet të krijuar nga kabineti i Kryeministrit shqiptarët mund të regjistrohen dhe më pas të paraqesin problemin e tyre.

Presidenti shqiptar Ilir Meta, duke vizituar Parisin për të marrë pjesë në Forumin e Dytë të Paqes, tha se dhuna ishte “e papranueshme” ndërsa ai u bëri thirrje banorëve të qëndrojnë të qetë. Kreu i opozitës Lulzim Basha dënoi gjithashtu operacionin. “Të gjithë autorët e dhunës së kryer sot mbi banorët e bypass-it do të gjykohen në përputhje me ligjin, nga kryeministri Rama deri tek kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj”. Në rrjetet sociale, kjo e fundit akuzoi banorët e Astirit për “sabotim të Tiranës”.

///DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje