“Kam punuar në terren të vështirë”, Arta Marku flet hapur: Nuk i kam realizuar pritshmëritë

Gjatë marrjes në pyetje, kandidatja për kryeprokurore Arta Marku u shpreh se vitet e punës së saj janë të mjaftueshme për të ushtruar detyrën e prokurorit të përgjithshëm.

“Kam fituar eksperienca të mjaftueshme në vepra të shumta, prej 7 vitesh. Në Shkodër ka patur shumë ngarkesë, sidomos në 2014-ën, nga ku kanë dalë rezultate shumë të mira.

Në dhjetor 2017 iu përgjigja kërkesës së Kuvendit për të filluar si prokurore e përkohshme. Ka qenë periudhë e mjaftueshme për të fituar eksperiencë të mirë. Periudhë jo e lehtë, shumë instuticione mungonin, edhe sot mungojnë. Ka qenë terren aspak i lehtë për të punuar. Nuk mund të kesh sukses nëse nuk janë të gjitha hallkat.

Jam marrë me hetim të veprave të ndryshme penale, por eksperienca më e gjatë ka qenë në veprat e korrupsionit dhe ekonomisë. Kam trajtuar edhe raste gjakmarrjeje, të cilat kanë përfunduar me sukses. Po ashtu ka patur dosje të miat në Shkodër që kanë kaluar te Krimet e Rënda, dhe janë dënuar”, u shpreh Marku në lidhje me punën e saj.

Ndërkohë që lidhur me dy vitet që ka në krye të prokurorisë së përgjithshme, Marku tha se ajo ka dhënë mbështetje të plotë për çdo prokuror që ka pasur në shqyrtim dosje të një rëndësie të veçantë.

Marku ka folur dhe për pritshmëritë, të cilat sipas saj, nuk ka arritur t’i realizojë.

Arta Marku:  Ka qenë një periudhë e vështirë për shkak të reformës në zhvillime  sipër, për shkak të mungesës së institucioneve kushtetuese. Pritshmëritë e publikut kanë qenë të larta.

Për shkak të kompetencave të kufizuara unë nuk kam arritur të realizoj pritshmëritë, sepse hetimi është jashtë kompetencave të prokurorit të përgjithshëm.

Askush nuk është kujdesur që të sqarojë se roli i prokurorit ka ndryshuar dhe nuk është më prokurori i plotfuqishëm, është një prokuror me një rol simbolik dhe një rol të munguar në hetimin e çështjeve konkrete. Këtu nuk i kam realizuar pritshmëritë, por jo për shkak të vullnetit dhe aftësisë time, port për shkak të reformës dhe kompetencave.

Këshilli i Lartë i Prokurorisë interviston sot kandidatët për Prokuror të Përgjithshëm. Në garë janë Prokurorja e përkohshme që ka dy vite në detyrë Arta Marku, Prokurorja e Apelit Fatjona Memçaj dhe Prokurori i Krimeve të Rënda Olsian Çela, të cilët janë zyrtarisht nga KLP si kandidatë për postin e Prokurorit të Përgjithshëm.

//DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje