Çfarë dëshiron me të vërtetë Macron në Ballkanin Perëndimor?

Ndaje
Conseil européen à Bruxelles le 15 décembre 2017

*Analizë

Vetoja e zgjerimit për presidentin francez Emmanuel Macron nuk është një provë për lëshime në zona të tjera, thonë diplomatët dhe eurodeputetët e tij.

Thirrjet e tij për reformat e mëparshme në BE janë të hollësishme dhe nëse Europa gabon, mund të destabilizojë fqinjët e saj më të afërt, paralajmërojnë ekspertët.

Udhëheqësi i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev  bëri gjithçka që kishte kërkuar BE.  Por mund të ketë akoma kohë për të bërë ndryshime të mëdha përpara një takimi të radhës në Zagreb.

Macron shkaktoi tronditje në samitin e BE në tetor duke i thënë jo bisedimeve e pranimit me Maqedoninë e Veriut pavarësisht faktit se kjo e fundit kishte bërë gjithçka që BE kishte kërkuar.

Ai shkaktoi edhe më shumë ankth duke thënë se BE-ja duhet të reformojë mënyrën se si ajo bën zgjerimin para se të ndërmarrë hapa të mëtejshëm. Dhe ai i qëndroi i vendosur pozicionit te tij dhe në një intervistë me “The Economist”, një revistë britanike, javën e kaluar.

“Hapja e një procesi thjesht burokratik [me Maqedoninë Veriore] është absurde,” tha ai.”Bindja ime është … ne duhet të reformojmë procedurat tona të anëtarësimit – ato nuk janë më të përshtatshme për qëllim. Ato nuk janë strategjikë. Ato nuk janë politikë, shumë burokratikë dhe jo të kthyeshëm,” shtoi ai.

Bomba e Macron bëri që disa në Bruksel të vinin në dyshim bindjet e tij, megjithatë. A kishte synuar ai të tregtonte veton e tij për lëshime gjermane në projekte të tjera të përkëdhelur, të tilla si reforma zgjedhore e Parlamentit Evropian?

A po e mban peng ai Ballkanin Perëndimor derisa eurodeputetët miratuan zgjedhjen e tij të dytë për komisioner të BE?

Cfarë dëshiron vërtet Franca ?!”, tha një burim  i BE-së për EUobserver. “Ne nuk e dimë se çfarë është ose nëse do të ndryshonte ndonjë gjë nëse Komisioni [Evropian] do të paraqiste propozime [për reformën e zgjerimit]”, shtoi burimi.

Një muaj pas samitit të tetorit, diplomatët francezë nuk kanë dhënë ndonjë detaj shtesë mbi vizionin e tij për bashkëmoshatarët e tyre në BE dhe Ballkani Perëndimor nuk ishte në rendin e ditës kur ministrat e jashtëm u takuan në Bruksel të hënën.

Nëse doni të dini se çfarë dëshiron Macron, dëgjoni vetëm atë që ai i tha shtypit në tetor ose lexoni The Economist”, i tha një diplomat francez kësaj faqeje interneti.

“Qartë jo”, Nathalie Loiseau, një eurodeputet e vjetër nga partia e Macron dhe ish-ministri i tij i çështjeve të BE, i tha gjithashtu EUobserver kur u pyet nëse vetoja kishte lidhje me çështje të tjera.

Ai është serioz për zgjerimin. Ai me të vërtetë dëshiron ta bëjë atë një sukses, jo vetëm një slogan,” shtoi ajo.

Eshtë urgjente. Shpresojmë që komisioni të vijë menjëherë me një propozim … procesi i zgjerimit duhet të jetë i fiksuar,” tha Loiseau.

“Ju duhet të rrisni praninë evropiane, investimet evropiane. Ne bëjmë shumë përmes IPA dhe duhet të bëjmë edhe më shumë. Një proces i rishikuar i pranimit duhet të jetë më i prekshëm për njerëzit e Ballkanit Perëndimor, më përparimtar dhe më i kthyeshëm”, tha ajo, duke iu referuar tek Instrumenti për Ndihmën e Para-Anëtarësimit (IPA), një fond prej 12 miliardë eurosh për shpresat e zgjerimit.

Pershtati: DRONI.al

Burimi: euobserver

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje