Rama u shfaq duke e reklamuar, SHBA ngre shqetësimin: Kush e garanton sigurinë e 5G në Shqipëri?!

Ndaje

Kryeministri Edi Rama u shfaq ne nje spot duke promovuar nje biznes privat me rrjetin 5G ne Shqiperi, me nje makine pa timon, spot i cili bëri shumë bujë dhe nxiti reagime të forta.

Publiée par Edi Rama sur Mercredi 30 octobre 2019

Lidhur me spotin,ka reaguar së fundmi dhe ambasada amerikane në Tiranë.

Përmes një postimi në faqen zyrtare ne FB, ambasada ngre shqetësimin se rrjeti I ri 5G do të përçojë të dhena sensitive të qytetarëve shptare ndërsa pyet se sa të sigurta do të jenë keto të dhëna.

Rrjeti 5G do të shtrihet shumë shpejt kudo por a keni besim në kompanitë që po ndërtojnë rrjetet 5G? Si mund ta dini se ato nuk do të keqpërdorin të dhënat tuaja?”, pyet ambasada amerikane ne Tirane.

Një reagim, e pati ditën e sotme dhe ish-deputeti Petrit Vasili, i cili u shpreh se me kete marrëveshje për 5g,  Edi Rama ka dalë kundër SHBA.

Kryeministri Edi Rama, si promovuesi personal i të tërë kësaj nisme, është i detyruar që të dalë dhe sqarojë publikisht këtë situatë, të shpjegojë qartësisht përse ai ju kundërvu vullnetit amerikan dhe i ekspozoi qytetarët ndaj rreziqeve të shumllojshme, nga vjedhja e shpërndorimi i të dhënave të tyre personale, dhe synimi për ta kthyer Shqipërinë në kohën e partisë së punës ku gjithshka e qytetarëve survejohej nga rregjimi?” u shpreh Vasili në daljen e tij.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje