Amerikanet, shuplake Rames per rrjetin 5G: Kompania kineze nuk besohet

Ndaje

Hyrja e sistemeve 5G ne Shqiperi permes nje kompanie kineze Huawei ka shqetesuar aleatet strategjike te vendit tone anetare te NATO.
Ambasada amerikane ka terhequr vemendjen ne lidhje me rrezikun e spiunimit dhe perdorimin e te dhenave personale. Permes nje postimi ne Facebook vetem pak dite pasi Kryeministri Rama promovoi sistemet 5G te kompanise kimeze Hauwei ne Tirane, ambasada terheq vemendjen ne lidhje me dyshimet qe bien mbi kompanine kineze.

“Rrjeti 5G do të shtrihet shumë shpejt kudo por a keni besim në kompanitë që po ndërtojnë rrjetet 5G? Si mund ta dini se ato nuk do të keqpërdorin të dhënat tuaja? https://bit.ly/2qdTWLf”, poston ambasada.

Ne vijim ambasada shpjegon se kompania kimeze eshte akuzuar per vjedhje sekretesh nga kompani te tjera nderkohe qe qeveria kineze ka nje ligj permes te cilit detyron kompanite e saj private te kryejne veprimtari spiunazhi ne funksion te interesave kineze.

Deri tani nuk ka pasur asnje reagim nga kompania kineze. Nderkohe as Kryeministri Rama nuk ka shpjeguar rolin e tij ne sistemimin e kompanise kineze ne Tirane.

Shqiperia eshte nje vend anetar i NATO dhe nderkohe ne Kucove, NATO po nderton nje baze ushtarake ajrore me rendesi strategjike per Aleancen e Atlantikut.

Festimi i Rames per 5G:

Teknologjia 5G si mundësi e jashtëzakonshme për të piketuar transformime epokale në ekonomi, financa, energji,…

Publiée par Edi Rama sur Mercredi 30 octobre 2019

Postimi i ambasades amerikane:

🇦🇱 | Rrjeti 5G do të shtrihet shumë shpejt kudo por a keni besim në kompanitë që po ndërtojnë rrjetet 5G? Si mund ta…

Publiée par U.S. Embassy-Tirana sur Dimanche 3 novembre 2019

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje