“Doing Business”/Shqipëria rënie drastike me 19 vende, kthehemi 7 vite prapa

Ekonomia e shtetit shqiptar nuk duket te jetë në ditët e saj më të mira, dhe për këtë mjaftojnë dhe raportet e fundit nga institucione prestigjioze ndërkombëtare.

Shifra e fundit të publikuar tregojnë një përkeqësim e të bërit biznes në Shqipëri vetëm në harkun e një viti.

Banka Botërore ka publikuar ditën e sotme raportin “Doing Business” për vitin e fundit, i cili përfshin ekonomitë e 190 vendeve të botës.

Në raportin e këtij viti Shqipëria renditet në vendin e 82 duke humbur 19 pozicione nga një vit më parë.

Në raport shkruhet se Shqipërisë rriti besueshmëri e Sektorit të Energjisë duke ngritur një sistem automatik të menaxhimit të energjisë për monitorimin e ndërprerjeve dhe rikthimin e shërbimit. Reforma që prekin indikatorët e punësimit janë të përfshira, por nuk ndikojnë në renditjen e të bërit biznes. Në renditje janë marrë parasysh dhe reformat në taksa që janë implementuar në vitin kalendarik Janar 2018-dhjetor 2018

Ndërkohë, Kosova renditet në vendin e 57. Në krye të listës së Bankës Botërore qëndrojnë Zelanda e Re, Singapori dhe Hong Kongu, ndërsa në fund të kësaj liste janë Somalia, Eritrea dhe Venezuela.

Në fund të listës, ndërkohë janë Somalia, Eritrea dhe Venezuela. Në këtë renditje, Kosova renditet në vendin e 57. /droni.al

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje