LAJM I FUNDIT/Albert Veliu drejt ekstradimit në Shqipëri

Ministria e Drejtësisë ka kthyer përgjigje duke dhënë detaje në lidhje me kërkesën për informacion për Albert Veliun dhe ekstradimin e tij nga Belgjika.

Ky shtetas është arrestuar në Belgjikë me qëllim ekstradimin. Kërkesa ka shkuar dhe jemi në pritje të këtij ekstradimi. Prokuroria ka kërkuar shtyrje të seancës deri në mbërritje të Albert Veliut. Gjykata pranon kërkesën dhe seanca e radhës caktohet data 30 tetor, ora 13.30”-thuhet në sqarimin e Ministrisë së Drejtësisë.

Sipas Prokurorisë për Krimet e Rënda, nga veprimet hetimore të kryera lidhur me audio-regjistrimin mes “Bashkëpunëtorit X” dhe Agron Xhafajt ekziston dyshimi se jemi para veprës “kallëzim i rremë”, në bashkëpunim, e kryer në formën e krijimit të provave të rreme me qëllim që të bëhet ndjekje penale.

Arrestimi i Babales u kërkua pak ditë pasi akt-ekspertiza teknike e kryer mbi audi-përgjimin në një laborator në Britaninë e Madhe mbërriti në duart e prokurorëve të Krimeve. Sipas ekspertizës britanike, audio-përgjimi ishte i montuar dhe se në të nuk identifikohet zëri i Geron Xhafajt.

vijon..

k.b/Droni.al

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje