Ndarja nga jeta e Jacques Chirac, pse do të mbahet mend gjatë ish-presidenti francez

Ndaje
Le président Jacques Chirac s'apprête à prononcer son discours, le 05 mai 2002 à son QG de campagne à Paris, à l'issue des résultats du second tour de l'élection présidentielle. Jacques Chirac a été réélu président de la République avec un score allant de 81,7% à 82,1% des suffrages, contre 17,9% à 18,3% des voix pour Jean-Marie Le Pen, selon les estimations de 20H00 des instituts de sondage CSA, IPSOS et SOFRES. AFP PHOTO PATRICK KOVARIK / AFP PHOTO / PATRICK KOVARIK

Ish-presidenti francez ndërroi jetë në moshën 86-vjeçare, por la pas një histori të mbushur plot me arritje dhe suksese.

Jacques Chirac, ish presidenti francez, do të mbahet mend gjatë, pasi roli i tij ishte i rendesishem në ecurinë e Europës.

Ai shërbeu në dy mandate si president i Francës dhe ishte ai që futi në përdorim në vend monedhën euro. Një nga reformat e tij kryesore politike ishte shkurtimi i mandatit presidencial nga shtatë në pesë vjet.

Edhe pse emri i tij u perfshi ne disa skandale korrupsioni, serish, ish-presidenti vlerësohej gjithmonë për reformat e tij.

Shirak ishte 86 vjeç dhe ishte President i Frances nga viti 1995 deri në 2007. Ai ishte tërhequr nga politika dhe jeta publike prej disa vjetesh. Se fundmi jetonte me gruan e tij Bernadette në shtëpinë e tyre në Paris. Në vitin 2005 ai pesoi një goditje në tru dhe para se të linte pallatin presidencial, u shtrua disa here në spital. Kohët e fundit ai ishte shfaqur shumë pak në publik.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje