DETAJE/Nesër mbajini sytë nga qielli, hëna shkëlqen më shumë këtë 13 Shtator

Ndaje

Një lloj i rrallë i hënës së plotë do të shfaqet këtë të Premte në 13 Shtator. Ndërsa dielli perëndon të Premten në 13, shumë do te jene në gjendje të shohin një “hënë te vjeljes” të Premten në 13, për herë të fundit deri në 2049, sipas raportimeve.

Hëna e Harvestit, ose ” e vjeljes” e së Premtes është quajtur kështu sepse Hëna arrin shkëlqimin e pikut afër ekuinoksit të pranverës. Kjo hënë e plotë çdo vit është e lidhur me kohërat e korrjes, dhe gjithashtu quhet “hëna e misrit”, sipas fermereve te Almanac  të Vjetër, per te thene se  paraqitja shënon fillimin e një kohe të mbarë të fatit.

Hëna e korrjes zakonisht ndodh në Shtator, por herë pas here do të bjerë dhe në Tetor, në varësi të kohës së Ekuinoksit.

Në mbrëmjen e së Premtes në 13, hëna në qiellin australian do të arrijë ndriçim 98 përqind, më vonë do të bëhet 100 përqind i plotë gjatë orëve të ditës së së shtunës në orën 2.32.

Sipas Forbes, koha më e mirë për të parë hënën e korrjes është në vjeshtë. Kjo eshtë një ngjarje relativisht e rrallë, e para në llojin e saj që nga hëna e plotë në 13 janar 2006. Hëna e plotë e rradhës që do të bjerë të Premten në 13 nuk do të vijë deri 2049, sipas fermereve.

Burimi:NewsCorp

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje