Tiranë/ Shkatërrimi i memorialit turk,policia e merr në mbrojtje

Ndaje

Memoriali turk është marrë nën ruajtje nga Policia e Shtetit,pasi persona të paidentifikuar e shkatërruan.

Dy policë ruajnë memorialin e rrethuar dhe mbuluar me rrjet jeshile që pengon shikimin e tij.

Memoriali i kushtohet viktimave të tentativës për grusht shteti në Turqi, më 15 korrik të 2016-ës, kundër presidentit Rexhep Taip Erdogan.

Grushti i shtetit dështoi, ndërsa presidenti Erdogan bëri përgjegjës ish-mikun e tij, klerikun Fethulla Gylen, si autor të sulmit.

Memoriali u godit pas debateve të shumta që kishte për ngritjen e një memoriali në Tiranë që ishte në nder të viktimave të grushtit të shtetit në Turqi.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje