VIDEO/Basha denoncon një për një aferat korruptive: Hajduti nuk ka shkuar me pushime, grabitja vazhdon

Kryetari i PD, Lulzim Basha, po mban një konferencë për shtyp lidhur me aferat korruptive  të qeverisë dhe për aksionin politik të opozitës.

Duke filluar me projektin e bulevardit të Ri, Basha zbuloi se kompania që ka marrë në përgjegjësi punimet eshte Fusha shpk.

“600 metër rrugë bulevardi Zogu I, nga Sheshi Skenderebej te ish stacioni i trenit do kushtojë 6 milionë euro, 4 mln euro do ndahen mes Ramës-Veliajt dhe kompanisë që ka marrë këtë shumë. Kompani është Fusha e Teatrit Kombëtar, apo e dinit?”, –tha Basha.

Lideri permendi dhe tenderin e denoncuar nga PD, per kasat fiskale dhe faturimin elektronik.

Ne e dimë se Rama është takuar me biznezmenë kroatë; se pasi tenderi fallto përfundoi, kompani Jehona iu shit një mafiozi. Edi Rama do të marrë ryshfetin, paratë e vjedhura në Kroaci. Skema është sajuar në çdo detaj për të vjedhur.Vjedhja kap shifrën e 170 milionë eurove që do të paguhen nga biznesi”,-tha Basha.

Sipas Bashës, “Ky korrupsion ka ndodhur në kushtet e kapjes totale të shtetit, ku gjithçka bëhet me qëllimin për ti shërbyer klientëve dhe interdave private të qeveritarëve.

“Kjo shpjegon pse rruga Milot-Balldre vetëm 17 kilometra do t’u kushtojë shqiptarëve 256 milionë euro.Presidenti i Republikës e ktheu ligjin e këtij koncesioni, një vendim që e përshemdes, duke zbuluar se si sipas vetë burimeve zyrtare kosto u rrit artificialisht me mbi 50 milionë euro, veprim që e përshëndes. Rritja faktike e kostos është afro 150 milionë euro pra 3 fish. Ky është Kick-back I Milot Balldre, përfitimi që do të ndajë Edi Rama me oligarkun.

Studimi i fizibiliteti të vetë qeverisë ka treguar se në fakt kotsoja e rrugës Thumanë – Kashar është fryrë me 100 milionë euro. Në fakt është mbi 220 milionë euro. Ky është rryshfeti i Thumanë Kashar,tha Basha.

LIVE – Bashkëbisedim me gazetarët

Publiée par Lulzim Basha sur Vendredi 9 août 2019

(vijon..)

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje