GREQI/ Tjetër tërmet i fuqishëm,panik te qytetarët

Një tjetër tërmet i fuqishëm ka tronditur ditën e sotme Greqinë, duke shkaktuar sërish panik te qytetarët. Mediet greke raportojnë se vendi është lëkundur nga tërmeti 4.8 ballë i shkallës Rihter në orën 12:51 me orën lokale.

Këtë radhë tërmeti ka lëkundur zonën e Karpathos, ndërsa sipas një matjeje nga Instituti Gjeodezik i Observatorit Kombëtar të Athinës dridhjet ishin 4.8 ballë dhe epiqendra ndodhej 71 km në juglindje të Karpathos dhe thellësia fokale prej 5 km.

Në deklaratat e tij, profesori Efthymios Lekkas theksoi kategorikisht se nuk ka asnjë arsye për shqetësim. Është një fenomen shumë normal për rajonin dhe nuk ka asnjë lidhje me tërmetet e fundit në kontinent, si dhe me Kretën.

Ai madje tha se ky tërmet do të jepte tërmete, të cilat me shumë gjasë nuk ndjehen as nga banorët e Kalymnos, por edhe nga ishujt fqinj. Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, i cili është për një vizitë tre-ditore në ishull, shkroi në Twitter: “Ne lëvizëm pak në Karpathos, por unë u informova se nuk ka lëndime”.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje