Qershori shënoi rekordin, paskemi përjetuar të nxehtin më të madh në botë

Ndaje

Muaji i  kaluar ishte qershori më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë, njoftoi agjensia satelitore e BE.

Të dhënat e siguruara nga Shërbimi i Ndryshimit të Klimës Koperniku (C3S), të zbatuara nga Qendra Europiane për Parashikimet e Motit në emër të BE, treguan se temperatura mesatare globale për qershorin 2019 ishte më e larta në këtë muaj.

Të dhënat treguan se temperaturat mesatare evropiane te cilat ishin më shumë se 2C mbi normën normale dhe temperaturat ishin 6-10C mbi normale mbi shumicën e Francës, Gjermanisë dhe Spanjës veriore gjatë ditëve të fundit të muajit.

Në Itali dhe Francë, u arrit të premten rekordi absolut prej 45,9 gradë Celsius.

Temperatura mesatare globale ishte rreth 0.1C më e lartë se gjatë qershorit disa vite më parë, konkretisht në 2016.

Ekspertët kanë thënë se kjo ndodhi nga ndryshimi i klimës, ku  sipas analizave të fundit, rekordi i rrezatimit evropian eshte shenuar në fundin e javës së fundit të rrezatimit evropian.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje