“Zgjedhjet vendore, a do të përfshihet Shqipëria nga dhuna”?

Ndaje

Mediat e huaja kanë filluar të pasqyrojnë situatën politike në Shqipëri, teksa ngrene dhe pyetje, dyshime lidhur me zhvillimet e fundit. Courrier des Balkans i ka dedikuar një artikull krizës, ndërsa e ka cilësuar ë nxehtë situatën.

Situate e nxehtë në Shqipëri, ne prag të 30 qershorit. Perplasje te forta ne prag te zgjedhjeve vendore, shkruan Courrier des Balkans.
Sa më shumë afrohet data e 30 qershorit, aq me shumë po rritet tensioni në Shqipëri, shkruan Courrier des Balkans. Të mërkurën, përleshjet e dhunshme u zhvilluan të mërkurën në disa qytete të mbajtura nga opozita. Nuk ka asnjë regjistrim zyrtar të numrit të të plagosurve, por policia ka njoftuar se kanë arrestuar 12 vetë dhe po kërkojnë për 20 të tjerë, përfshirë ish-deputetet e opozites, të akuzuar për nxitje të dhunës.

Masa te rrepta per ata qe kundershtojne zgjedhjet e 30 qershorit”,-shkruan Courrier des Balkans .

Ministri i Brendshëm Sander Lleshaj tha se qeveria kishte për qëllim të “shkrinte” policinë bashkiake në qytetet që kundërshtonin zgjedhjet pa bere publike bazën ligjore qe i mundeson nje  veprim të tillë. 

Kryeministri Edi Rama, i  heq pasaportën së diplomatike liderit te opozitës, Lulzim Basha, dhe kërcënon publikisht të ndaloje te udhetojne jashtë vendit të gjithë ata që kundërshtojnë zgjedhjet lokale më 30 qershor“, vijon më tej shkrimi.

SHKRIMI ORIGJINAL 

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje