Manjani citon Kushtetutën: Kërcënim diktatorial, asnjë ligj nuk e ndalon lëvizjen e lirë jashtë shtetit

Kryeminsitri së bashku me partinë socialiste miratuan nismën e tyre për të ashpërsuar kodin Penal, duke përfshirë dënime për ata që kryejne krime elektorale. (kliko ketu).

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani e ka hedhur poshtë juridikisht, kërcënimin e kreut të qeverisë ndaj protestuesve në mbarë vendin se kush cenon zgjedhjet, do të ndalohet të dalë jashtë vendit për vite me radhë.

Manjani ka cituar një nen të Kushtetutës, si më poshtë: “Sa për informacion. Kërcënimi diktatorial se me ligj nuk do lejojet largimi jashtë shteti, nuk pi ujë sipas Kushtetutës ende në fuqi të Republikës. Shiheni nenin 38.2 të saj.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje