Partitë po largohen nga zgjedhjet, çregjistrimi i parë

Komisioni qëndror i zgjedhjeve ka shqyrtuar sot kerkesen e partisë se parë e cila kërkon të çregjisrohet nga kandiidimi për zgjedhjet.

Bëhet fjalë për partine Uniteti Kombetar, kryetari i se cilës tha se nuk mund të hynin në zgjedhje kur Presidenti i ka çdekretuar ato.

Pavarësisht kërkesës,  KQZ nuk ka pranuar duke e rrëzuar.

Kujtojmë gjithashtu se KQZ nuk ka pranuar as vendimin e presidentit Meta dhe kjo ka sjelle largimin nga mbledhja dy here te kryetarit te saj, Klement Zguri.

NJOFTIMI

Bazuar  në nenin 22, pika 2, e Kodit Zgjedhor, nenin 12 të Rregullores “Për organizimin dhe funksionimin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve”, Zv. Kryetari z. Denar Biba, Anetaret; z. Bledar Skenderi, znj. Edlira Jorgaqi dhe znj. Rezarta Bitri kane kerkuar thirrjen e mbledhjes,
Sot, me 13.06.2019, Ora 13:00, me rend dite:
1. “Për shqyrtimin e kërkesës, depozituar në KQZ nga Partia Uniteti Kombëtar me objekt “Çregjistrim nga procesi zgjedhor, për zgjedhjet për organet e qeverisjes vendore të datës 30 qershor 2019”.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mbledhjen e ditës së sotme shqyrtoi:

Për shqyrtimin e kërkesës, depozituar në KQZ nga Partia Uniteti Kombëtar me objectÇregjistrim nga procesi zgjedhor, për zgjedhjet për organet e qeverisjes vendore të datës 30 qershor 2019”.  KQZ me 4 vota pro vendosi rrëzimin e kërkesës.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje