VIDEO/Zhytësi me prejardhje shqiptare merr guximin, bën atë që se kishte bërë askush deri më sot

Ndaje

Askush nuk e ka prekur fundin e oqeanit në pikën më të ulët. Por është Viktor Vescovo, amerikani me prejardhje shqiptare, që do të provoj të zhytet më së thelli në ujë, 11 mijë metra.

E për ta provuar sfidën, zhytësi që ka vendosur flamurin kuq e zi me shqiponjën dy krenare në krahun e djathtë, po bënte përgatitjen e fundit.

Më pas, hyri në kuvertë, e u lëshua për ta filluar eksplorimin e Oqeanit Paqësor. Koordinatat po i merr nga komanda.

“Dëshirojmë të provojmë aftësinë e nëndetëses dhe të gjithë sistemit duke zhytur atje në mënyrë të përsëritur dhe me të vërtetë, me shpresë, duke hapur derën për shkencën”, tha Vescovo.

Megjithëse ai ishte i pari që e bëri atë në ato thellësi, ndikimi i njeriut tashmë është i pranishëm atje, me plastikë të shpërndarë midis krijesave të detit.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje