Sri Lanka ndalon mbulimin e fytyrës, Kryeministri forcon masat kundër ekstremizmit

Ndaje

Kryeministri i Sri Lankës është shprehur i vendosur se do të ndryshojë legjislacionin kundër ekstremizmit. Duke e konsideruar një prioritet për qeverinë  ai tha se do të futen ligje të reja për të eliminuar xhihadizmin nga vendi.

Duke bërë një deklaratë të posaçme pas bashkimit me Meshën e së Dielës të kryer nga Kryepeshkopi Malcolm Kardinali Ranjith në Kolombo dhe një javë pas bombardimit që vrau 290 vetë, Kryeministri tha se projektligji kundër terrorizmit të paraqitura në parlament vitin e kaluar duhet të debatohen dhe të miratohen urgjentisht.

Një ndër masat që tashmë ka hyrë në fuqi është ndalimi i mbulimit të fytyrës. Propozimi erdhi nga kryeministri.  Presidenti Maithripala Sirisena është shprehur se ka përdorur ligjin e emergjencës që ndalimi i mbulesës së fytyrës të hyjë në fuqi nga e hëna.

Çdo veshje që fsheh identifikimin e fytyrës është ndaluar në kuadër të sigurisë, ka bërë të ditur presidenca. Liderët myslimanë e kanë kritikuar një lëvizje të tillë.

Duhet ta bëjmë qartë se ata që vunë bombën janë një grup ekstremist dhe nuk janë pjesë e ndonjë feje. Ne do ndërmarrim masa për të eliminuar këtë ekstremizëm dhe për të parandaluar përhapjen e tij.  Tani ata janë arrestuar kryesisht, disa kanë vdekur dhe tani kemi aftësinë për të kthyer të tre forcat e armatosura dhe policia do të informojnë publikun. Nëse po, ne kemi rikthyer jetën e zakonshme”,-tha Kryeministri.

Ai tha gjatë javës një numër faktesh mbi sulmin u zbuluan dhe shumë prej atyre që morën pjesë në sulmin u identifikuan dhe u arrestuan./DRONI.al

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje