“Security” nga Ministria e Brendshme, ironizon Vasili: Tani do të japim dhe Policinë e Shtetit me PPP

0Shares
0

I ftuar në televizioni Fax News ish-deputetit i LSI-së, Petrit Vasili ka folur për situatën politike në vend.

Por ai ka komentuar gjithshtu dhe vendimet e reja për lëvizjen në detyrë të shefave të komisariateve në rrethe, vendim ky i marrë ditën e sotme nga Ardi Veliu.

Vasili është shprehur se situata politike aktuale nuk është aspak normale, kjo është një situatë që është vjedhur vota e të gjithëve, është shprehur Vasili.

Kjo është një situatë kritike ku është vjedhur vota ime dhe e juaja. Në këtë qeveri që është e përqafuar me krimin nuk ka asnjë të arrestuar apo të ndaluar.  Pa u ndalur njherë e përgjithmon kjo çfarë po ndodh, situata nuk do të ndryshoj kurrë.’

Ish-deputetit Vasili ka vijuar më tej duke treguar se në legjislacion nuk ka asnjë që e pengon marrjen e masave kundrejt personave që thyejnë ligjin, ajo që është problematike është se shteti është i kapur.

Asgjë në kodin penal nuk bëhet pengesë që këta maskarenjë që kanë vjedhur votat të ndërshkohen. E vetmja gjë që nuk shkon është shteti dhe policia e kapur. Unë mendojë se është kapur drejtësia që kur u vendos Prokurore e Pergjithshme e Përkohshme, me 69 vota.’

Ndërkohë që Petrit Vasili ka komentuar dhe deklaratën e ish-deputetit të PD-së Ervin Salianji, për Drejtorin e Policisë së Fierit.

‘Sot Salianji ka bërë publikime aq të rënda sa të gjithë duhet të boshatisnim shtëpit e të shkonim të flinim para policisë. Ju ndoqët vetë që Marko e ka takuar më shumë se një herë Alizotin, ai duhet të ishte gjetur kudo që të ishte dhe të prangosej.’

Sipas Vasilit tashmë në KLGJ dhe në KLP mund të rekrutohen kandidat pa kaluar më herët në procesin e ‘Vettingut’, gje kjo qe eshte e papprenueshme.

Sot kanë përcjellë të gjitha mediat deklaratat e bëra publik të Birn, që sipas tyre  mund të kalojn kandidat në KLGJ dhe KLP,  disa llojë kandidatësh,  që nuk do bëjë Vetting. Kjo është drejtësia e re. Për shkak të Vettingut janë larguar njerëz me integritet të konsolitduar. Tani mund të zgjidhen pa Vetting kryetar të inctitucioneve të rëndësishme. Çfarë janë këto dëngla?!’

Në mbyllje të fjalës së tij Ish-deputeti i LSI-së ka komentuar dhe VKM-në  e firmosur sot nga kryeministri i vendit ku urdhërohet krijimi i Shoqërisë “ILLYRIAN GUARD”, SH.A., me aksioner 100 për qind shtetin shqiptar.

‘Kjo polici në vend të merret me zgjidhjen e problemeve, të shkoj në jug, në Gjirokastër dhe të bëjë kontrolle për lëndë narkotike aty,  sot ka miratuar një VKM ,me qëllim që policia e shtetit të ngrej një polici të vetën private.  Kjo gjë e padëgjuar në historinë e vendit ndodhi sot. Këta bastard që drejtojnë vendin ngren një polici private, është një turp. Mund të themi se tani mund të japim dhe Policinë e Shtetit me PPP.’

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje