Masakra me 49 viktima e transmetuar live, reagon Facebook pas sulmit në xhami

Ndaje

Sulmi me armë në Zelandë të Re ndaj besimtarëve myslimanë ka tronditur mbarë botën kjo dhe për shkak të faktit që atentatori po filmonte me telefon të gjithë sulmin dhe po e transmetonte live në facebook.

Ngjarja e rëndë  në xhaminë Al Noor dhe xhaminë Masjid në periferi të Linëood dhe deri më tani janë shënuar 49 viktima.

Lidhur më këtë ngjarje, ka reaguar dhe Facebook, nëpërmjet të cilit terroristi i frymëzuar nga nacionalistët serbë, arriti të tregonte gjithë masakrën.

Zemrat tona shkojnë tek viktimat, familjet e tyre dhe komuniteti i prekur nga ky akt i tmerrshëm. Policia e Zelandës së Re na alarmoi me një video në Facebook pak pasi filloi sulmi, dhe ne shumë shpejt hoqëm edhe llogaritë e sulmuesit në Facebook dhe Instagram. “,- tha shefi i Facebook në Australi dhe Zelandën e Re, Mia Garlick, në një email për Business Insider.

KLIKO PER INFORMACIONE

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje