Arrestohet vajza e themeluesit të telekomit kinez, rritet tensioni mes SHBA dhe Kinës

Ndaje

Vajza e themeluesit të telekomit kinez është arrestuar në Kanada dhe po përballet me ekstradimin në Shtetet e Bashkuara.

Meng Wanzhou, zyrtarja kryesore financiare e Huawei dhe zëvendëskryetarja, u arrestua në Vankuver më 1 dhjetor.

Detajet e arrestimit nuk janë lëshuar, por SHBA ka hetuar Huawei për shkelje të mundshme të sanksioneve kundër Iranit.

Ambasada e Kinës në Kanada protestoi  dhe kërkoi lirimin e saj.

Huawei tha se kishte pak informacion rreth akuzave dhe nuk ishte “i vetëdijshëm për ndonjë keqbërje nga znj. Meng”.

Arrestimi vjen në një kohë të ndjeshme për marrëdhëniet SHBA-Kinë. Kombet janë të angazhuar në një luftë tregtare që ka bërë që të dyja të detyrojnë  njëra tjetrën të paguajnë miliarda dollarë për mallrat e njëri-tjetrit.

Arrestimi nuk do të ndihmojë në armëpushimin tarifor 90-ditor për të cilën kombet ranë dakord pasi takimit të Presidenti Donald Trump dhe homologu i tij kinez Xi Jinping  në G20.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje