Agron Shehaj: Mid’hat Frashëri ishte patriot i madh, nuk ishte tradhëtar

Ndaje

Deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj, e ka cilësuar figurën e Mid’hat Frashërit, si një nga patriotët më të mëdhenj të vendit.

Ai tha se rikthimi i eshtrave të tij në vendin tonë është rivënia e historisë në vendin e duhur.

I ftuar në ‘Opinion në ‘News’ 24, Shehaj tha se Frashëri ka qenë figurë historike dhe jo tradhtar siç e ‘shiti’ diktatura për shqiptarët.

Pjesë nga intervista:

Rëndësia e Frashërit për shqiptarët?

“Jo të gjithë e dinë, por falë histografisë, Frashëri ka qenë një nga firmëtarët e aktit të pavarësisë. Në SHBA erdhën gjithë ato shqiptarë për ta nderuar Midhat Frashërin. Ai vdiq në Nju Jork, 1 muaj pasi kishte shkuar atje. Gjykatësi që mori vendimin për nxjerrjen e eshtrave të tij, nuk ishte shumë dakort, edhe vetë amerikanët e njohin si njeri të rëndësishëm. E shohin si aset për vendin e tyre

Pse keni marrë këtë iniciativë ?

“Ne kemi filluar botimin e veprës së Midhat Frashërit, kemi botuar 3 volumet e para, por do jenë 14 volume të tjera. Përsa i takon kontributit të qeverisë, kjo ka qenë një nga nismat para tonat. Ishte e vetëdijshme se nuk mund ta bënim vetë, nga instituti Lumo Skëndo. Shteti shqiptar mund ta bënte këtë. Është bërë nga një qeveri e majtë, janë për t’u falënderuar për këtë që kanë bërë”

Çfarë qëndrimi ka mbajtur për pushtimin nga Italia e Gjermania.

“Historia e diktatorit donte që Frashëri të ishte tradhtar se kështu u trajtua historia përgjatë regjimit komunist. Nëse nuk ishe komunist ishe tradhtar. Nuk ka asnjë fakt që e tregon këtë, bazohen vetëm te propaganda komuniset. Midhat Frashëri ka qenë gjithnjë kundër pushtuesve. Mjafton të lexojmë se çfarë ka thënë deri ditën që ka vdekur është çdo gjë fals. Por kjo i ndan akoma shqiptarët në mes. Qëndrimin e tij e ka treguar me fakte, ai ka luftuar gjermanët e italianët. Është baltë e hedhur gjatë komunizmit”

Ka hasur në kundërshtinë e shumë historianëve?

“Po sigurisht kanë qenë historianët e Enverit, kush guxonte në atë kohë të thoshte një gjë të tillë. Thuhej ajo që regjimi donte të thuhej. Akti i pavarësisë është falsifikuar gjatë regjimit komunist”

Kur finalizohet ardhja e eshtrave të Frashërit

“Nesër vijnë, do ketë një pritje, pastaj mbahen homazhet tek akademia e shkencave.  I ftoj të gjithë të vijnë të nderojnë një nga njerëzit më të mëdhenj të historisë së Shqipërisë”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje