Rrëzohet dekreti i presidentit për ligjin e Teatrit, mazhoranca e dërgon për votim në Kuvend

Ndaje

Ditën e sotme do të votohet dhe për një ligj shumë të rëndësishëm i cili ka shkaktuar jo pak debate mes deputetëve apo dhe njerëzve të thjeshtë. Ligji për Teatrin Kombëtar, i cili nëse miratohet, i hap kështu rrugën shembjes së tij.

Komisioni i Veprimtarive Prodhuese e ka rrëzuar dekretin e Presidentit mbi ligjin për Teatrin. Kështu është vendosur që dekreti të kalojë sot në seancë plenare për tu votuar.

Në dekretin e publikuar , Meta argumentonte se ky ligj binte ndesh me parimet e Konventës Europiane dhe nuk kishte arritur të zgjidhë në thelb asnjë prej 9 çështjeve dhe problematikave kushtetuese dhe ligjore të evidentuara në dekretin e Presidentit të Republikës nr. 10849, datë 27.07.2018, edhe pse ky dekret rezulton të jetë miratuar në tërësi nga Kuvendi.

Në mbledhjen e sotme, para fillimit të seancës parlamentare, kryetari i Komisionit, Eduard Shalsi tha se çështja për dekretin e Presidentit ështe e njohur dhe se do të kalohet për votim në seancën plenare

Ndërsa relatori Ilir Beqja u shpreh se komisioni nuk ka pse ta shqyrtojë pasi sipas tij një gjë e tillë është bërë edhe më parë.

”Kam lexuar dekretin dhe në vlerësimin tim më shume jane lojëra fjalësh. Kemi reflektuar çfare shprehej si shqetësim nga Komisioni Europian,” tha ai.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje