Ronaldo apo Messi?/ Argjentinasi i “lë targën” portugezit në El Clasico

Ndaje

Cili ishte më i mirë kur klubi nga kryeqyteti takohet me gjigantët katalunas? Portali Goal sjell statistikat

El Clasico, është derbi i përplasjes së dy totemeve, Real Madridit dhe Barcelonës, është njëri prej derbive më të mëdha në botë.

Në Spanjë kjo është më shumë së ndeshje futbolli; është përballje kulturash, një përplasje ideologjisë, natyrisht, një spektakël në mes të futbollistëve më të mirë në botë.

Cristiano Ronaldo kundër Lionel Messi u kthye në një lajm botëror për të përcaktuar se cili është hyjniu apo panteoni suprem i kësaj loje të bukur.

Megjithatë, në këtë derbi nuk do ta shohim më Ronaldon pasi që au u largua në Juventus në verën e 2018. Pavarësisht kësaj, kjo përballje zgjati për një dekadë.

Asnjëri futbollist nuk do të paraqitet në El Clasicon e radhës, por në këtë rast do të shohim së cili ishte më i mirë në këtë derbi, Ronaldo apo Messi.

Kush ka fituar më shumë El Clasico?

Sa ndeshje El Clasico i ka fituar Messi?

Kur është puna të suksesi në El Clasico, Messi qëndron më skuadrën fituese më shumë së Ronaldo, duke fituar 17 ndeshje kundër Realit në të gjitha ndeshjet me Realin.

Argjentinasi ka luajtur kundër rivalit të përjetshëm të Barcës 38 herë në karrierën e tij në një numër të madh garash. Nga këto 38 ndeshje, Messi e shijoi 12 herë humbjen dhe nëntë herë barazimin.

Messi qëndron më së miri me fitore në La Liga duke fituar 13 derbi në këtë garë nga 17 fitoret e tij në të gjitha garat.

Në Ligën e Kampionëve, Messi asnjëherë nuk ka humbur nga Real Madridi, me një fitore dhe një barazim në dy ndeshje sa ka luajtur.

Sa ndeshje El Clasico i ka fituar Ronaldo?

Suksesi i Ronaldos në El Clasico është i krahasueshëm me Messi, por mund të thuhet se portugezi ka më pak El Clasico në supe, qëkurse ju bashkuar Realit më 2009-pas disa sezoneve që Messi tashmë luante për Barcelonën.

33 vjeçari e shijoi fitoren vetëm tetë herë në 30 El Clasico gjatë periudhës së tij në Santiago Bernabeu, duke i humbur 14 dhe barazuar tetë sosh.

Edhe nëse e lejojmë faktin që Messi ka luajtur tetë ndeshje më shumë, përqindja e fitoreve të Ronaldos është 26.7 për qind, shumë më e ulët se ajo e Messis më 44.7 për qind.

Kush ka shënuar më shumë gola në El Clasico?

Përsëri, Messi është i pari kur është puna tek shënimi i golave në El Clasico, duke tundur rrjetën 26 herë nga 38 ndeshje në mes të dy skuadrave.

Shumica e këtyre golave janë shënuar në La Liga, më 18 të tillë në 24 paraqitje, gjashtë në gjashtë ndeshje të SuperKupës dhe dy në Ligën e Kampionëve.

Gara e vetme në të cilën Messi nuk shënoi ishte kundër Madridit në Copa del Rey, ku nuk kishte shënuar në gjashtë ndeshje.

Ronaldo është tetë gola pas Messi në paraqitje të El Clasicos më 18 në total, por, përsëri,  ja vlen të theksojmë që fituesi i Topit të Artë është paraqitur tetë herë më pak se rivali i tij.

Shkalla e golave të Messi është më e mirë se e Ronaldos (0.68 më 0.60), edhe pse portugezi ka goditur më shpesh portën për ndeshje.

Cili ka më shumë asiste?

Përsëri, Messi është më i mirë së Ronaldo në këtë rast kur është puna në El Clasico.

Si shtesë e 25 golave, 30 vjeçari ka asistuar në 14 gola në 37 paraqitje në El Clasico.

Në 29 paraqitje kundër Barcelonës për Real Madridin, Ronaldo ka dhënë vetëm një asist për një gol, që tregon se kontributi në këtë ndeshje është shumë më i madh nga ana e Messi.

Për më shumë, ish lojtari i Manchester United statistikisht është shumë më pak se kreativ, duke krijuar vetëm 15 shanse nga 68 sa ka krijuar Messi.

Ronaldo vs Messi: Rezutati i përgjithshëm në El Clasico

Ai mund të jetë i dyti më i mirë së Ronaldo në terma të fitimit të trofeve dhe çmimeve individuale në vitet e fundit, por Messi është mbret i padiskutueshëm në El Clasico.

Argjentinasi ka shënuar më shumë gola dhe ka bërë më shumë asisite dhe ka qenë në anën e skuadrës fituese më shumë se Ronaldo kur Barca dhe Reali janë përballur.

Messi ka shkallë më të mirë të shënimit të golave për El Clasico, statistikë që qartë demonstron që ai ka kontribuar më shumë në përpjekjet e Barcës për fitore sesa ka bërë Ronaldo me Madridin./g-e

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje