Risia e re e ‘facebook’, së shpejti do të keni një kamera në shtëpi

Ndaje

Një risi e re e Facebook pritet të vijë së shpejti.Facebook po lançon altoparlantin e tij inteligjent me një ekran dhe një aparat fotografik.

Portal dhe Portal + janë dy lloj aplikacionesh të ndërtuar posaçërisht për video-telefonata.

Pajisja është në thelb një folës inteligjent me një prekje që përfshin disa karakteristika unike. Midis tyre është një sistem zbulimi i përdoruesit, i cili do të zmadhojë fytyrën e një personi ose do ta ndjekë atë kur të lëvizë nëpër dhomë.

Ideja që qëndron prapa pajisjes është të bësh biseda video sikur të jesh në një dhomë me bashkëbiseduesin.

Kjo është një lëvizje e guximshme për një kompani të rrethuar nga çështjet e privatësisë që rrjedhin nga skandali i të dhënave të Cambridge Analytica dhe një “hack” masiv që mund të ketë kompromentuar 50 milionë përdorues.

Si funksionojnë portalet?

Të dy Portalet janë të dizajnuara që të përdoren nga një distancë deri në 3 m – më tej se video-thirrjet që bëhen zakonisht nga përdorimi i smartfonëve dhe kompjuterëve të tjerë.

Ata përdorin një aparat fotografik me rezolucion prej 140 megapiksel për të kapur një fushë relativisht të gjerë, duke ofruar hapësirë për softuer në pajisje për të zmadhuar dhe ndjekur lëvizjet e përdoruesve.

E gjithë kjo për të krijuar idenë se bashkëbiseduesin e ke afër.

Grafika e shtuar e realitetit mund të mbivendoset në imazh. Disa janë për efekt komik – për shembull vendosja e kapelave të maceve në kokat e njerëzve.

Por teknologjia përdoret gjithashtu për një përzgjedhje tregimesh, të cilat një prind mund t’ia lexojë nga larg, ndërkohë që shfaqen efektet vizuale përkatëse.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje