VIDEO/Masat emergjente, propozimet e PD për ndaluar manipulimin e zgjedhjeve

Ndaje

Lulzim Basha në hapje të takimit të radhës të opozitës, prezantoi 4 shtyllat kryesore të çlirimit të zgjedhjeve nga krimi, ku përfshihet vettingu i politikanëve, sistemi i masave kundër shit-blerjes së votës, financimin e partive politike dhe teknologjia në zgjedhje.

Ndërkaq në prezantimin e Ivi Kasos, këshilltarit ligjor të Partisë Demokratike, u bë dhe njohja me 7 masat që duhet ndërmarrë për të liruar zgjedhjet nga krimi.

Mes tyre, Kaso përmend dhe mos përdorimin e të dhënave nga burimet shtetërore si dhe dënimin në rast shkeljesh gjatë votimit dhe numërimit të votave.

Ndërkohë është prezantuar dhe si do të eliminohet manipulimi me listat e zgjedhësve.

Opozita e bashkuar në prezantimin e platformës për "Çlirimin e Zgjedhjeve" nga krimi, shitblerja e votës dhe kapja shtetërore.

Publiée par Lulzim Basha sur Lundi 8 octobre 2018

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje