Kufijtë në Kosovë, reagimi i prerë i Kadaresë: Dialog mes vendeve, jo pazare dhe ndarje territoresh

Ndaje

Shkrimtari i madh Ismail Kadare, ka reaguar për herë të parë lidhur me çështjen e shumë përfolur të kufijve në Kosovë.

Në një intervistë dhënë për ‘Presheva Jonë’,  Kadare ka shprehur qëndrimin e tij si dhe arsyetimin e tij si duhet të zgjidhet kjo situatë.

Ai  për Luginën e Preshevësi shprehu shqetësim, për situatën në këto vise shqiptare, të cilët me vite të tëra para syve te Evropës janë bërë viktimë e diskriminimit sistematik nga shteti serb.

Copëtimi i Kosovës, këmbimi i territoreve, ridefinimi apo “korrigjimi” i kufijve mes Kosovës dhe Serbisë… etj, të gjitha këto propozime dhe  hipoteza, për shkrimtarin tonë të madh, Ismail Kadare nuk janë të panjohura, por ai, më shumë se ide, i quan spekulime dhe lojë me zjarrin për destabilizimin e rajonit.

Ismail Kadare pajtohet plotësisht me komunitetin ndërkombëtar dhe i bashkohet zërave të tyre për paprekshmërinë e kufijve, të cilat sipas shkrimtarit të njohur, janë “gjëra jo vetëm të ndjeshme në Ballkanin e përzierë, por edhe të rrezikshme për perspektivën e rajonit pas gjithë atij mundi, pas gjithë atij investimi, energjie nga ndërkombëtarët për promovimin e paqes dhe vënies së stabilitetit në rajon, pas gjithë atyre vuajtjeve dhe tmerrit që kishte përjetuar Ballkani këto vitet e fundit”.

Duke mos dashur të hyjë në të tilla maskarallëqe, pazare, siç shprehet Kadare, me propozimet rreth ndarjes së Kosovës, ai është shprehur për agjencinë informative kombëtare “Presheva Jonë”, kategorikisht kundër ndarjes, që sipas tij, “gjithsesi duhet ruajtur integriteti territorial i shtetit te Republikës së Kosovës dhe çdo pretendim për lëvizje të kufijve apo copëtim të Kosovës nuk do të ishte në favor të paqes dhe stabilitetit në rajon.

Shqiptarët dhe serbët – dialog e marrëveshje në Bruksel – por asesi në dem të sovranitetit te Kosovës! Askush s’ka të drejtë, Serbia jo e jo, të cenojë integritetin territorial të Republikës së Kosovës. Reciprocitet mes Veriut dhe Luginës së Preshevës, meqë këta te fundit nuk janë rehat..” ka thënë Kadare.

SHKRIMI I PLOTË 

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje