Në Fier, 100 vizita në një ditë, pediatria mbushet plot me femijë

Ndaje

Bluzat e bardha në pediatrinë e Spitalit të Fiert po përballen më një fluks të madh pacientësh të vegjel. Mjekët thonë se shkak janë bërë temperaturat e larta dhe virozat e ndryshme të stinës. Për pasojë numri i pacientëve që vizitohen përgjatë një dite shkon në 100.

Lumturi Mileti: Kemi virozat e stinës, me bark dhe të vjella.

Por cili është kujdesi që duhet të tregojmë në këto ditë të nxehta? Mjekët këshillojnë të evitohen daljet në orët e pikut dhe konsumimi i sa më shumë lëngjeve

Mileti: Ju lutemi prindërve që të kenë kujdes ekspozimin sa më të shkurtër në diell i fëmijëve sidomos në rastet kur dielli është i fortë. Oraret e drekës duhet të shmangen plotësisht.

Në Fier, shkak i fluksit të pacientëve është gjithashtu edhe mungesa e mjekëve specialistë por personeli thotë se kjo nuk e cenon shërbimin./ora

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje