VIDEO/ Rituali që po habit botën, njerëzit futen në arkivol të gjallë

????????????????????????????????????

Një fshat i vogël spanjoll i njohur si Santa Marta de Ribarteme pranë kufirit me Portugalinë organizoi të dielën një ritual të çuditshëm.

Rituali vjetor thuhet se është një pelegrinazh i shenjtores Santa Marta, ku qindra pjesëmarrës falënderojnë ose kërkojnë lehtësim nga sëmundjet.

Njerëzit që janë përballur me përvojat pranë vdekjes gjatë vitit të kaluar, ofrojnë vetveten në arkivole të hapura, të cilat i mbajnë të tjerët që marrin pjesë. Parada kalon nëpër fshat duke mbajtur në dorë statujën e Santa Martës.

Referencat e para për këtë traditë datojnë në shekullin e 18-të.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje