LAJM I FUNDIT/ Artistët dorëzojnë në Presidencë kërkesën e tyre për Teatrin

Ndaje

Aleanca për mbrojtjen e teatrit  i ka bërë një kërkëse presidentit të Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta ku i kërkojnë rishqyrtimin dhe kthimin e ligjit në parlament.

Ata në kërkesën e tyre, shkruajnë se presidenti është garant i Kushtetutës. Çeloaliaj në fjalën para medias, thotë se ky ligj godet rëndë trashëgiminë kulturore dhe mbi të gjitha është një ligj që i hap rrugë ndërtimeve të kompanive dhe fuqizimit të tyre.

Ata shpresojnë që ky ligj të mos dekretohet pasi cënon artistët, balancën mes pushteve, trashëgiminë dhe integritetin e vendit.

Qëndresa më shumë se 6 muaj për mos shembjen e teatrit ka fituar një konsesus publik, por gjithashtu ka marrë tashmë dhe përmasa evropiane.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje