FOTO/Pukë, breshëri sjell dëmtime të mëdha në bujqësi

Ndaje

Ashtu sic parashikimi i motit rezervoi reshje shiu në verilindje të Shqipërisë dhe në veri,sot rreth orës 07:30 të mëngjesit, fshati Rrape në njësin administrative Rrape, bashkia Pukë është përfshirë nga një stuhi breshëri në përmasa të frikshme.

Sipas banorve reshjet intensive të Breshrit kanë zgjatur për rreth dhjetë minuta duke krijuar një situatë të jashtëzakonshme. Për pasoja janë shkaktuar dëmë kolosale në bujqësi. Të gjithë të mbjellat, përfshirë dhe frutorët e foragjeret kanë pësuar dëmtime masive dhe të parikuperueshme. Bashkia Pukë ka ngritur një grup pune për identifikimin e dëmeve në terren.

Deri tani rezulton se në fshatin Memaj janë  dëmtuar 10 dynym të mbjella me miser dhe fasule, 1 dynym perime, 5 dynym pemtari dhe vreshta.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje