Strategji ndihme për njerëzit me ankth

Ndaje

Lidhja aftagjatë me ankthin, i trefishon rreziqet e prekjes nga sëmundjet e zemrës.

Bëni një jetë aktive

50% e njerëzve me ankth, thonë se stërvitja ndihmon në lehtësimin e simptomave.

Reduktoni sasinë e kafeinës që merni në ditë

Ajo stimulon lirimin e adrenalinës, gjë e cila mund t‘i shkaktojë  simptomat ose t’i përkeqësojë ato.

Kontrolloni nivelin e sheqerit në gjak

Rritjet e uljet e nivelit të  sheqerit në gjak ndikojnë në prodhimin  e hormoneve të stresit, si për shembull adrenalina.

Pushoni herë pas here

Ankthi ka natyrë akumuluese, si uji që mbush një gotë – nëse nuk e zbrazni rregullisht, ajo do të dredhet, kështu që ju duhet të merrni kohë  çdo ditë për t’u çlodhur: 20 minuta frymëmarrjeje qetësuese, çdo ditë, mund të zvogëlojë ankthin dhe të uli nivelin e kortizolit të stresit në ditë, raporton një studim kinez.

Aplikoni kura bimore

Vaj i livandos, nga ai i  cilësisë farmaceutike, mund të ndihmojë në reduktimin e aktivitetit të tepërt të trurit në lidhje me ankthin, thonë shkencëtarët vienezë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje