Botërori 2018/ Finalja e parakohshme Argjentinë- Francë, Uruguaji sfidon Portugalinë

Sot është dita kur yjet më të talentuara të futbollit do të zbresin në fushë. Në njërin krah zbret Messi në krahun tjetër zbret Ronaldo. Franca sfidohet nga Argjentina, e cila kaloi me tejet vështirësi grupin, sot ka përballë grupet më të konsoliduara të këtij kampionati, pikërisht Francën.

Franca e pajisur me lojtarë si Greizmann, Mbappe. Gjithsesi eksperienca e ekipit francez nuk është aq e madhe sa ajo e ekipit argjentinas dhe ndoshta ky mund të jetë një faktor për të shpresuar se Argjentina e mund sot Francën.

Nga ana tjetër, trajneri argjentinas Sampaoli, do përpiqet të mos të njëjtjat gabime si në ndeshjet e kaluara të ekipit argjentinas dhe do të përpiqet të fusë një formacion të saktë në fushën e lojës. Ndërkohë Messi si udhëheqës i ekipit  do të përpiqet të shënojë për ti siguruar Argjentinës kalimin nga fazat e grupeve. Është si një finale e parakohshme. Dy ekipet gjithmonë kanë dëshiruar të përballen në finale bashkë, por rrethanat i bëjnë ato të përballen sot. Sot shohim kush triumfon, talentet e reja të Francës apo Messi me shokët e tij.

Ndërkaq në orën 20:00, Portugalia e Kristiano  Ronaldos sfidon Uruguain e pamposhtur deri më tani. Ky është një ekip i cili ska humbur asnjë nga 3 ndeshjet e realizuara duke dalë i vetmi me tre fitore të sigurta. Kur sheh ekipin e Uruguajt e kupton se fitoret janë mëse të merituara. Shohim që në portë ka Fernando Muslerën, portier me eksperiencë që luan për të tretën herë në kampionatin botëror duke shfaqur një siguri në rrjetën e portës. Në qënder kemi lojtarët Diego Godin dhe Jimenez dy mbrojtësit e Athletico Madritit, duke mos lejuar që të pësohet asnjë golë. Sulmi është tejet i fortë, me lojtarët si Luis Suarez i Barcelonës dhe Edison Cavani Paris Saint-Germain që janë të orientuar shumë mirë në mesfushë duke e çuar më tej Uruguajin. Ekipi në fjalë para disa vitesh ia arriti të shkojë deri në gjysmëfinale. Ndërkohë që dhe trajneri Tabarez mund tiu sjellë një fitore për shkak të organizimit të fortë të grupit në lojë.

Ndërsa Portugalia e cila barazoi me Iranin, duket se është mjaftueshëm e konsoliduar. Uu bënë disa herë që Portugalia nuk ecën shumë në kampionatin botëror ku në vitin 2010 u eleminuan në fazën e 16 të kampionatit botëror. Ndërsa në botërorin e 2014, u eleminuan qysh në fazën e grupeve. Ronaldo kërkon të lejë shenjën e tij në këtë kampionat, ndoshta të fundit të tij. Ekipi shfaqet shumë energjik ndonëse ekipi ndjehet skeptik për gjëndjen e Ronaldos i cili humbi dhe një penallti në ndeshjen me Iranin. Por mos harrojmë se ka dhe lojtarë të tjerë që mund të ndryshojnë situatën si Ricardo Quarezma.  Pritet që Portugalia të rritë frymën e bashkëpunimit mes Ronaldos dhe shokëve të tij të skuadrës.

Jemi në një përballje të fortë. Nëse e rrëmben Messi apo Ronaldo këtë fazë të grupeve.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje