VIDEO/ Plotfuqishmëria për marrëveshjen me Greqinë, Presidenti Ilir Meta: Ja pse s’mund të firmos një letër të bardhë

Ndaje

Presidenti Ilir Meta ka sqaruar edhe refuzimin e tij për të dhënë plotfuqishmërinë, përballë kërkesës së ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati, në negociatat për kufirin detar, me Greqinë.

Nga shqyrtimi i kërkesës së paraqitur nga Bushati për Autorizim negociatash me palën Greke, Presidenti tërheq vëmendjen për tre pika.

 Kërkesa nuk përkufizon qartë objektin e negociatave për të cilin kërkohet Autorizim për Plotfuqi

-Në kërkesë nuk përcaktohet se kush do të jetë personi që do të udhëheqë Grupin Negociator, gjë që është tepër e rëndësishme nisur nga përvoja jo pozitive në të kaluarën

“Plotësimi i mangësive të konstatuara në lidhje me grupin negociator dhe përbërjen e tij është kusht i domosdoshëm në vlerësimin e kërkesës për pajisjen me Autorizim për Plotfuqi”.

– Kërkesa e paraqitur do të duhej të shoqërohej me përcaktimin e qartë se në cilën pjesë të hapësirës detare të vijës së delitimit do të përdoret parimi i barazlargësisë strikte dhe ku parimi i barazlargësisë me korrektim, duke saktësuar gjithashtu se cilat janë momentet konkrete që kërkojnë negocim dhe janë objekt i mosmarrëveshjeve ndërmjet palëve

Presidenti Meta deklaron se përmbushja e kritereve, kërkesave, të parashtruara e të konstatuara më sipër, përbën domosdoshmëri kushtetuese për marrjen e vendimit për pajisjen me Autorizim për Plotfuqi, të kërkuar me shkresën nr. 2428 prot, datë 13.02.2018. DRONI.al

Në funksion të transparencës me opinionin publik

Në funksion të transparencës me opinionin publik Presidenti i Republikës së Shqipërisë Sh.T.Z. Ilir Meta vlerëson të bëjë publik qëndrimin e tij lidhur me Kërkesën për autorizim negociatash me palën greke dërguar Ministrisë së Evropës dhe Punëve të Jashtme, ditën e premte, datë 16 shkurt 2018,

Publié par Ilir Meta sur mardi 20 février 2018

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje