FOTO GALERI & VIDEO GALERI / Lironi shqiponjën! – Pas apelit të Sazan Gurit, ndërhyn policia

Shqiponja e burgosur dhe e gjakosur bëri namin në rrjet, pas nje denoncimi të ambientalistit Sazan Guri në facebook. Ai i shkroi ministrit të Mjedisit dhe ministrit të Brendshëm Xhafaj për të mbrojtur shpendin që është dhe simboli ynë.

“Z. minister, ne Berishaj te Pukes nje grup barbar po torturojne nje shqiponje te lidhur. Nje miku im ambjentalist nga ky fshat, por qe rri ne Tirane, tentoi tua bleje per 500 euro per ta lene te lire, por nuk pranuan.
Jane per arrest. Te lutem, te lutem, urdheroni ndonje grup te gatshem qe ndodhet aty prane”, shkruante Guri.

Pas kesaj, eshte angazhuar Policia e Pukes qe ka bere te mundur lirimin e shqiponjes. Sakaq te shumte jane komentuesit ne rrjetet sociale qe kerkojne te mbrohet ky shpend, pasi edhe here te tjera jane shfaqur pamje te kapjes se shqiponjave, kryesisht per qellime tregtare.

Jetojme ne nje vend, ku shqiptaret lene shqiperine pas, ne nje vend, ku fjalet shqip sipas fjalorit etimologjik te fundit te z. K.Topalli, nuk kane asnje origjine nga shqipeja, ne nje vend ku ne vend te ujit shqiptar te sjellin cdo lloj tjeter, vecse shqip jo, dhe se fundi ne nje vend ku shqiponjat, simboli i lirise ne ajer, sikunder ujku ne toke, lidhen, terhiqen zvarre, gjakosen dhe mbahen te burgosur, qe me ne fund te shiten per tu balsamosur. C'i thoni kesaj, rrenim i kombit?! Ndoshta, boll ka jetuar 25,000vjet, ndoshta i erdhi fundi, si shume te tjere para apo ta bejme nga e para. Une jam te kjo e fundit. Kush te doje te ndjeke. SG

Publié par Sazan Guri sur samedi 17 février 2018

https://www.facebook.com/sazaniguri/videos/10208587964095253/?t=0

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje