“Dhe Lanë e turbullt can përmes”, poezia e Agron Tufës për Tiranën e Velisë

Ndaje

Poeti Agron Tufa ka përshkruar përmes një poezie të shkurtër Tiranën e Erion Velisë duke na kujtuar qytetin që ende nuk po bëhet qytet.

Në një intervistë me gazetaren Arlinda Guma, kjo e fundit i kërkon poetit dhe shkrimtarit të sjellë një përshkrim me poezi për Tiranën.

Pyetje: Më jepni një detaj prej Tiranës të cilin mund ta shndërroni në një poezi. Mund ta shkruani tani atë poezi?

Agron Tufa: Ah, sikur të kishte… Por, ka në fakt, ka… Veçse nuk është faji im, nëse natyra e vargjeve të tilla do të dilte ala-Bodler. Ja një strofë:

… Dhe Lanë e llurbët çan përmes

Qytetin kredhur – kutërbim;

Mjafton ky qiell, ky mëngjes,

T’ju shkurajojë gjer në amshim.

 

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje