Sulmojnë dhe plaçkisin avokatin, babë e bir shqiptarë përfundojnë në komisariat

0Shares
0

Dy shtetas shqiptarë, babë e bir, janë duke u marrë në pyetje në stacionin e policisë në Mesagne, pas një vjedhje dhe sulmi ndaj një avokat nga San Vito Norman, familja e të cilit zotëron tokën në të cilën kishte ndodhur një plaçkitje. Avokati, Antonello Bruno, ishte në dijeni të faktit sepse ai e la pasurinë Masseria Incantalupi, një fermere njohur në zonë. Fazën e historisë e zbuluan shkallën e fenomenit në fshat Brindisi, ku dhe ekspozimi i punëtorëve dhe qytetarë të zakonshëm me turistët ishte më i pranishëm. Civilista, e cila kujdesej për pasurisë së bashku me vëllezërit e tij, duke udhëtuar me makinë rreth orës 13:30 e gjatë Avenue Road që lidh rugën provinciale nga San Vito Mesagne dhe të çon në tjetër provinciale Serranova-Mesagne, ka vënë re praninë e dy individë që po ngarkonin çanta me bajame në Peugeot, qe ishin ne pronesi te avokatit. Këta ishin dy shqiptarë, të cilët ndoshta mendonin se e diela mund të kishte qenë e pashqetësuar. Avokati u bashkua me ta dhe i urdhëroi që menjëherë të lirojë pronën, përndryshe ai do të kishte thirrur policine, por në përgjigje shqiptarët e shkarkuan të gjithë ngarkesën që kishin vjedhur.  Pastaj të dy u larguan, ndërsa avokati Bruno thirri vetëm numrin e urgjencës 112. Operatori i vuri ata në kontakt me stacionin policor në Mesagne, dhe duke përdorur  celularët profesionist që mbahen duke folur në dhomën e operacioneve të policisë, efektivët me makina ishin ishte vënë në gjurmë të fugonit të me hajdutë në bord, të cilët ishin drejtuar për në provincën San Vito-Mesagne duke u kthyer rrugës së vjetër për në Francavilla Fontana. Por mesa duket sy shqiptarët e kuptuar që po ndiqeshin dhe befas ata ndalauan  fugonin zbritën dhe takuan avokatin. Ata nuk kishin për qëllim takimi miqësor me të por për ta goditur atë. Por për fat të mirë patrulla e policisë ka ardhur në kohë për të shmangur më të keqen dhe ka ndaluar dy grabitësit. Ata akuzohen për vjedhjen e 3 hektarë toke me bajame qe ishte nen kujdesin e Masseria Incantalupi. Përkundër gjithë kësaj, vendimi detyrimi kundër dy personave të cilët ishin veçanërisht agresive, dhe se mund të marrë hakmarrjen ndaj dëmit profesionale (e cila është ankuar rregullisht në polici për vjedhje të rëndë, plagosje, grabitje dhe të tjera).

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje