Qeveria miraton ndryshimet në buxhet, ja fondet për energjinë

Ndaje

Qeveria ka miratuar ndryshimin në buxhetin e shtetit me një akt normativ duke reflektuar atë që tashmë pritej, lidhur mbi të gjitha me situatën energjetike në vend. Në nenin 10 të ligjit për buxhetin zëri i huadhënies për energjinë është vendosur në kufirin e 4.5 miliardë lekëve nga 1.5 miliardë lekë që ishte sipas parashikimit fillestar. Një tjetër zë që ka ndryshuar është ai i fondit rezervë që është rritur me 1.2 miliard lekë duke arritur në 2.7 miliardë në total. Përtej ndryshimeve qeveria ka vendosur të mos prekë defiçitin duke e mbajtur atë të pandryshuar në kufijtë e 31 miliardë lekëve kurse të ardhurat janë parashikuar të paktën 2 miliardë më shumë krahasuar me planin e fillim vitit. Të njëjtin trend kanë ndjekur edhe shpenzimet.

Përdorimi i fondeve rezervë
Fondi rezervë që ka pësuar rritje me të paktën 1.2 miliardë lekë është ndarë mes tre zërave. Në ndryshim nga plani fillestar ku mbështetja për institucionet ishte 1 miliardë lekë tashmë ajo është bërë 1.2 miliardë ndërsa ka mbetur I pandryshuar fondi 500 milionë lekë parashikuar për krijimin dhe funksionimin e institucioneve të reja të sistemit të drejtësisë, sipas vendimit të Kuvendit të Republikës së Shqipërisë. Listës i është shtuar edhe zëri për përballimin e emergjencave natyrore deri në 1 miliardë lekë.

Borxhi
Ne specifikimet lidhur me kufirin e borxhit, ndarjes e huamarrjes së brendshme dhe të huaj duket se ka vetëm një ndryshim. Qeveria ka vendosur që të rrisë me 700 milionë lekë huamarrjen neto për financimin e projekteve të huaja ku nga 10.03 miliardë në 10.73 miliardë lekë.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje