FOTO/ Kush është “Leku”, biznesmeni shqiptar që u egzekutua në lokalin e tij në Strugë

Dilaver Bojku, i njohur me nofkën “Leku” është personi që u vra pasditen e sotme në Strugë. Ai ka lindur në vitin 1959 në Veleshtë të Strugës. Ai u bë i njohur, fillimisht për policinë e Maqedonisë, e më vonë edhe për Interpolin dhe FBI-në amerikane i akuzuar për veprimtari të shumta kriminale, në radhë të parë për prostitucion. Fillimisht ai emigroi në Zvicër ku punoi në ndërtim, por më pas u kthye në Maqedoni. Aty hapi klube nate, ku ofrohej ndër të tjera prostitucion dhe drogë.
Deri ne vitin 2000, ai akuzohet se ka operuar në linjën Ballkan-Evropë, duke sjellë prostituta nga vendet e ish-Jugosllavisë, por edhe Ukraina dhe Moldavia si dhe duke çuar si klandestine në vendet e Bashkimit Evropian shqiptarë, kurdë, pakistanezë dhe afgane.
Gazeta Express shkruan se në bashkëpunim të FBI-së (dega Budapest), policitë evropiane e pikasën Bojkun për aktivitetin e tij kriminale dhe për këtë nxorrën një fletëarresti ndërkombëtar.
Në shkurt të vitit 2003 ai arrestohet nga policia e Maqedonisë. Në atë kohë u zbuluan në klubet e tij dhjetëra vajza që kishin qëndruar ilegalisht në vend. Gjykata e Strugës e dënoi me 6 muaj burg për mbajtje të një femre pa dëshirën e saj, gjë që në opinion pritet me habi të madhe, për shkak të dënimit të butë. Pas ankesës së prokurorisë dënimi i rritet në 3 vjet.
Më 20 qershor 2003 kur po transportohej nga një burgu me siguri të ulët, i iku policisë. Marshallët amerikanë shpallën një shpërblim prej 10.000 dollarësh për atë që do të ndihmonte në kapjen e Bojkut.
Për arratisjen e tij nga burgu shkruan edhe mediat botërore, si The New York Times, Guardian etj.
Rreth dy javë pasi u arratis nga burgu i Strugës, ai arrestohet në Ulqin të Malit të Zi, ku kishte planifikuar të shkonte fillimisht për Itali, e më pas për Brazil.
Bojku kthehet në Maqedoni ku e vuan dënimin, ndërsa pas daljes nga burgu humb edhe nga fokusi i publikut dhe medieve. Dihej se i ishte përkushtuar biznesit me hotelieri dhe turizëm.
“Leku”, u vra këtë të hënë me armë zjarri në në plazhin e Strugës që ishte në pronësi të tij. Sulmi ndodhi në rreth orës 16:45 në kafeterinë “Aqua Bluesky” që ishte gjithashtu pronë e Bojkut. Sipas raporteve të medias, një person i panjohur i është afruar dhe ka shkrepur disa plumba në drejtim të tij. Sipas dëshmitarëve okularë autori është larguar me shpejtësi me motoçikletë.

Image result for dilaver bojku leku

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje