Basha publikon skandalin e madh: Paratë e CEZ, në parajsë fiskale në emër të politikanit më të lartë se Gjiknuri

Ndaje

Kreu i PD, Lulzim Basha tha sonte ne top story të Sokol ballës, se projekti për ekonominë do të shtojë begatinë e shqiptarëve në pak vite.

“Ulja e TVSH nga 20 ne 15 per qind do ju lere shqiptareve 400 milione euro ne xhepat e tyre. Plani im bazohet ne njohjen e realitetit, njohjen e mundesive te vendit dhe njohjen e modeleve ekonomike. Baza e taksimit me taksen e sheshte rritet, sepse me pak biznese falimentojne, me shume biznese krijohen dhe ka me pak formalitet se jane me te prirur te paguajne taksen e ulet se sa te hyjne ne evazion. 300 mije lekeshi i pare i te ardhurave nuk do te taksohet, kurs epjesa siper 300 mije lekeshit do te jete 9 per qind. shpenzimet admisnitrative te qeverise do te shkurtohen dhe ne fund te katervjecarit shpenzimet qeveritare do te jene 23 per qind më pak se sa sot.

 

Do te eliminohet keqqeverisja sidomos i tenderave dhe kocnesioneve abuzive qe do clirojne fonde. Elementet e planit tim nuk jane premtime ne hava por pjese integrale e nje plani ekonomik te certefikuar nga ekspertet gjermane te Angela Merkelit, Une nuk kam asnje premtim ne kete fushate: gjithçka eshte pjese e nje plani dhe gati per zbatim”, tha Basha

 

Ndërsa në lidhje me luftën kundër korrupsionit ai tha se edhe për këtë ka një plan. “Une kam rene dakord me Drejtorin e Pergjithshem te Interpolit per gjurmimin, gjetjen dhe kthimin e parave te korrupsionit te feshur ne banka dhe parajsa fiskale. Te pakten ka nje rast te njohur depozitimi parash korrupsioni ne parajsa fiskale te lidhur me rastin CEZ qe dihet edhe nga partneret e huaj. Ky rast perfshin politikane te larte edhe me te larte se Ministri Gjiknuri”, tha kreu i opozitës.

 

Në vijim Basha tha se ne krizen ekonomike ku jemi kemi ardhur si pasoje e prioriteteve dhe vendimeve te gabaura ekonomike perfshi rritjen e taksave, te cmimit te energjise dhe te cmimit te naftes.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje