Lulzim Basha do ulë traun e doganës për importet bujqësore

Ndaje

Kreu i PD, Lulzim Basha tha se Edi Rama nuk jeton me qytetarët por me vizatimeve të tij, me një grup njerëzish të pasur dhe nuk ka guxim të vijë tek ju e të flasë për këto gjëra. Basha tha se ai harxhoi 16 miliardë dollarë për fasada, pllaka, koncesione për miqtë e tij, pa realizuar asnjë premtim që bëri para 4 vitesh.

“Sot ngriti një dolli raki për mua. Mos ngre dolli për mua Edi rama nuk ka gjë për të festuar me peshkatarët, skemën e naftës pa akcizë nuk e vure në jetë, nuk ndërtove asgjë për ta, nuk financove as për një rrjetë. Por jo vetëm për peshkatarët, por për të gjithë qytetarët. Cfarë bëre me fermerët. Sot në Divjakë më thanë se e shesin qepën 180 lekë në treg ndërkohë që kosto është 240 lekë.  Rama nuk ka qenë asnjë ditë kryeministri i fermerëve,por del kryeministër i batutave, i bankave, i oligarkëve”, tha Basha.

Sipas tij plani ekonomik i republikës së re mbështetet në 4 shtylla kryesore. Një nga ato është 100 milionë euro mbështetje në vit për bujqësi, duke bërë zero kostot e inputeve bujqësore, makinave bujqësore dhe djersa juaj do të kthehet në punësim, para dhe bereqet për ta. “Une besoj te globalizmi por vetëm me termat e ndershme dhe nuk do të lejoj që prodhimet bujqësore të fermerëve shqiptarë të konkurrohen në mënyrë të pandershme nga prodhimet e huaja. Do mbyll traun e doganës, do të ketë tarifa proporcionale doganore. Moto është : Fermerët e Myzeqesë të parët dhe më pas fermerët e huaj”, deklaroi kryetari i PD-së.

Ne vijim Basha tha se do te anuloj 550 milione euro koncesione ne shendetsi. Keto para do te kthehen ne cilesi ne spitale, tha Basha.

Nuk jam ketu per timonin por per te kapur demin per briresh, tha kreu i opozites.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje