Lista me linjat ajrore më të sigurta dhe më të pasigurta

Ndaje

AirlineRatings.com kohët e fundit publikoi listën vjetore të
kompanive ajrore më të sigurta në botë. Janë vlerësuar
407 avio kompani, me vleresimin nga 1 deri ne 7 pikë.

Vlerësimi ka marrë parasysh disa faktorë të tilla si numri i aksidenteve ajrore dhe nëse stafi ka qenë ndonjëherë i dënuar për rrezikimin e sigurisë së udhëtarëve, dhe në qoftë se linja ajrore është certifikuar nga Shoqata Ndërkombëtare e
Transportit Ajror (IATA).

Vetëm 148 kompani kanë fituar pikë maksimale, ndërsa më shumë se 50 kompani kishin tre ose më pak pikë, shkruan britanikja Telegraf.

20 linjat ajrore më të sigurta në botë janë:

Air New Zealand

Alaska Airlines

All Nippon Airlines (ANA)

American Airlines

Cathay Pacific Airways

Emirates

Etihad Airways

EVA Air

Finnair

Hawaiian Airlines

Japan Airlines

KLM

Lufthansa

Qantas

Scandinavian Airline System (SAS)

Singapore Airlines

Swiss

United Airlines

Virgin Atlantic

Virgin Australia

10 kompani që kanë fituar vetëm 1 pikë:

Batik Air

Bluewing Airlines

Citilink

Kal-Star aviation

Lion Air

Sriwijaya Air

TransNusa

Trigana Air Service

Wings Air

Xpress Air

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje