Tag: infermiere

Portali i infermierëve, “kazan”, manipulime me pikët e testimit

ortali “Infermierë për Shqipërinë” ka sjellë problematika për aplikantët. Infermierëve aplikues iu janë ndryshuar pikët për të mos qenë fitues. Akuzat bëhen publike nga...

VIDEO/Studentja e pyet për punësimin, Rama gjen kohë për batuta: Martohu...

I ndodhur në Gjirokastër, kryeministri  Edi Rama ka nisur takimin e parë të turit të tij, ku fillimisht është përballur me një grup studentësh...

Basha rrëfen historinë personale: U tmerrova kur mësova se infermierët në...

Kreu i PD, Lulzim Basha gjatë vizitës së tij në qytetin  e Shkodrës ka treguar një histori personale në lidhje me largimin e profesionistëve...

Nëse je infermier mund të jesh edhe gjerman

Për të zbutur situatën emergjente të infermierisë në Gjermani, ministri i Shëndetësisë, Jens Spahn synon të financojë shkollimin e tyre jashtë vendit. Ballkani nuk...

Infermierët shqiptarë drejt Gjermanisë, ulet kërkesa për master

Urdhri i infermierit raportin se 750 të diplomuar dhe profesionistë lënë Shqipërinë duke aspiruar tregun e punës në Gjermani dhe vende të tjera evropiane. Kjo...

Ndodh në Shqipëri, infermierët paguajnë parkimin në spital, ndërsa doktorët jo

Dhjetëra infermierë janë ngritur në protestë përpara QSUT-së Tiranë. Shkak i kësaj proteste është bërë pagesa për parkimin vetëm për infermierët. Kreu i Shoqatës së...

Universiteti Kristal i “nxin” jetën edhe infermiereve, probleme me diplomën

Prej një kohe të gjatë Mimoza Kalaja, infermiere prej vitit 1984, nuk po gjen zgjidhje pranë Urdhrit të Mjekëve. Ajo tregon se nuk e rilicencojnë....

Shpresa e punësimit, Gjermania kërkon të rekrutoje sa më shumë...

Gjermania do të marrë personel mjekësor nga Shqipëria dhe Kosova, por do të kujdeset që këto vende të mos kenë vetë mungesa të stafit...

VIDEO/ Infermieria dhunon pacienten 10-vjeçare pasi nuk iu bind

Një infermiere në një spital publik në Meksikë është pushuar nga puna pasi u publikua një video shokuese ku ajo dhunonte një pacente të...

U zhvlerësohet diploma, a do të kthejnë pagat infermierët?

Mosinterpretimi korrekt i ligjit të ri të Arsimit të Lartë, të hyrë në fuqi në vitin 2015, po rrezikon mbi 4.000 infermierë të diplomuar...