Tag: artan fuga

Artan Fuga: Shqiperia eshte nje tirani!

Si? Cfarë? Shqipëria sipas The Economist Institute Unite qenka një hap larg autoritarizmit!!! Më vjen të qesh me gjithë shpirt! Sipas Aristotelit, Makiavelit, Monteskjesë, Tokëvilit, Lokut, mendimtarëve më...

ANALIZA/ Kongresi i Lushnjës si daulle!

Nga Artan Fuga Historia ka vdekur, nuk jep mesazhe, mesazhet i nxjerrim ne sipas qejfit! Si të bëjmë t'u themi që Kongresi i Lushnjës, që nga...

Artan Fuga: Sistemi aktual zgjedhor, burimi i te gjitha te keqiave

Filozofi Artan Fuga eshte i bindur ne nevojen e ndryshimit te sistemit zgjedhor, te cilin me sa duket dy partite e medha kerkojne ta...

ANALIZA/ Pasojat fatale të “çentralizmit demokratik”

Nga Artan Fuga Studjues të njohur të modeleve sociale dhe politike kanë analizuar edhe sistemin e centralizuar që ishte karakteristikë e shoqërive që vetëquheshin socialiste....

ANALIZA/ Tre shpërthime të mëdha të rrezikshme dhe me dëme afatgjata

Nga Artan Fuga Tre shpërthime të mëdha të rrezikshme dhe me dëme afatgjata ndodhën në Shqipëri në vitin 2019! Përtej nostalgjisë për ditët e këtij viti...

Përse “minishengeni ballkanik” nuk është “minishengen”, Fuga: Historitë me ‘koçi xoxe’...

/ARTAN FUGA Përtej asaj që "minishengeni ballkanik" është një fitore e shkëlqyer e diplomacisë të Serbisë, sikurse është edhe fakti që ajo ka arritur...

“Shqipëria po ribëhet me zyrë censure, jemi kthyer në fis”

Nga Artan Fuga/ Nuk ka asnjë diskutim. Me kalimin e ligjit gjoja kundër shpifjeve në Kuvend, Shqipëria është me një zyrë administrative censure për mediat...

ARTAN FUGA/ Ditë e zezë!

Ditë e zezë Sot është dita kur veç të tjerëve ka edhe lloj - lloj rrufjanësh politikë, injorantësh në fushën e komunikimit masiv, në fushën e medias, lloj -...

Paketa anti-shpifje votohet në Kuvend, Fuga alarmohet: Tmerr o tmerr! Imagjinoni...

Akademiku Artan Fuga vijon të reagoje dhe kritikoje ashper për paketën anti-shpifje të qeverisë, që pritet të kalojë sot në seancë plenare, duke këmbëngulur...

“E kuptoni apo jo? Nuk është thjesht çështje e medias”, Artan...

ARTAN FUGA/ Për një përqasje tjetër kritike ndaj amendimeve në ligjin e shpifur antishpifje ——– Ka vend të dali më qartë se çfarë përmban ligji i...